Létezik egy jelenség  - még a telepátiánál és a prekogniciónál is rejtélyesebb- , amely a mitológia születése óta kíváncsisággal tölti el az embert: két egymástól oksági szempontból független esemény látszólag véletlenül kerül kapcsolatba. Egybeesésük egyfelöl teljesen valószinűtlen, másfelől pedig sorsfordító jelentősége lehet.

ARTHUR KOESTLER

 Az ismetlődések vagy egybeesések valamilyen egységes valóságra utalnak, amely kaotikusnak tűnő valóságunk alapjául szolgál. Egyre másra látnak napvilágot olyan elméletek, amelyek bizonyos egységes valóságot feltételeznek. Egy példa erre, a holografikus világkép. Ezek az elméletek kiváló keretet adnak a térben és időben egybeeső jeleneségek megértéséhez. Az emberi tudat jelenségei és a külső történések eggyütt rezegnek. A szinkronicitás jelensége azért érdekes, mert hidat ver a belső és külső világ között, s ezzel egységesé teszi a valóságot.

Rendszerint úgy tekintjük a világegyetemet, mondja Bohm, mint amelyben itt-ott szilárd objektunokat, atomokat, csillagokat találunk. Többségük fényt és egyébb elektromágneses sugárzást bocsát ki. Azt képzeljük, hogy a szilárd testek az elsődlegesek, és a hatalmas, a világmindenséget kitöltő sugárzás óceán másodlagos csupán. Bohm megfordítja a sorrendet, és azt állítja, a sugárzás az elsődleges valóság, a szilárd testek pedig a holomozgásból kiemelkedő, többé kevésbé tartós hullámformációk. Könnyen szemléltethetjük e nagyszabású elgondolást, ha hétköznapi életünkből veszünk egy példát. Egy kávézóban ülünk, és egy pohár ital van előttünk az asztalon. Ekkor egy nagy teherautó dübörög el az utcán, amitől a csésze remegni kezd. Állóhullámoknak nevezett alakzatokat figyelhetünk meg a folyadék felszínén. Ezek úgy keletkeznek, hogy a teherautó keltette rezgésektől apró hullámok támadnak, amelyek a csésze faláról visszaverődnek, és kölcsönhatásba lépnek szembejövő társaikkal. Bohm szerint ennek mintájára alakulnak ki az elektromágneses hullámokból is a szilárd testek. Eistein az általános relativitáselméletben a téridő-kontinuum, míg Bohm a mozgás tartós alakzatainak tekintette a tárgyakat. Bohm reméli,  a valóság efféle felfogásával sikerül egyesíteni a relativitáselméletet a kvantumelmélettel.

Bohm elméletében az univerzum két szintjét vagy rendjét különíthetjük el. Az explicit rend azonos a hétköznapi életünkből ismert anyagi világgal. A másik, az implicit rend pedig nem más, mint az emlitett holomozgás. Ennek  mindig csak a felszinét látjuk, amint éppen pillanatról pillanatról kibontakozik az implicit rendől a térben és az időben.

Az implicit rend fogalma hasznukra lesz a szinkronicitás megérétésénél, mivel olyan lehetőségeket kinál,  amilyenekről soha nem is álmodtunk. Descartes kozmoszában nagy kötöttséget jelentett a lokalitás: csak olyan események álhattak kapcsolatban, amelyek viszonylag közel voltak egymáshoz. Azzal, hogy Bohm bevezette az implicit rend fogalmát, és a világegyetemet hatalmas hologramként fogta fel, amelynek az a legfontosabb tulajdonsága, hogy minden rész rejtetten magában hordozza az egészet, másodlagos lett a lokalitás kérdése. Hiszen ez csak az explicit rend sajátja, és egyáltalán semmi köze sincsen az implicit rendhez.

 Mivel életünket az explicit rend keretei szabják meg, túlbecsüljük a lokalitás jelentőségét. Erre utal a Bell-feltétel is. A természetben megfigyelhető szabályszerüségek többségéhez hasonlóan, a lokalitás is csak bizonyos rögzített feltételek mellett fontos. Más esetekben pedig nincs szerepe. Meglehet, egyes történések térben és időben távoliak ugyan, de szorosabban ősszefüggenek, mint más, térben vagy időben közeliek. Több köze van két rokonszellemű embernek egymáshoz, akik ugyan több száz kilométerre élnek egymástól, mint két másiknak, akik esetleg egy fedél alatt laknak, gyakran beszélgetnek, de igazából különbözik a gondolatviláguk. Ezek az elképzelések nyilvánvalóan ellentmondanak a mechanisztikus tudomány eszményeinek, viszont harmonikusan megférnek a szinkronicitással. Mert gyakran oly távoli események egybeeséséről van szó, amelyek között oksági lánc ugyan nincs, ellenben egészen más természetű kötelék kapcsolja össze őket.